Machory to niewielka wieś położona w malowniczym województwie świętokrzyskim. Znajduje się w odległości około 50 km od Kielc, co sprawia, że jest doskonałym miejscem na krótki wypad z miasta. Urokliwe położenie sprawia, że pobyt tutaj to prawdziwy relaks dla ciała i ducha. Okolica jest pełna zieleni i malowniczych krajobrazów, które można podziwiać z tarasu lub z okna swojego domku. Dla miłośników aktywnego wypoczynku w okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, które pozwalają na piesze wycieczki i rowerowe przejażdżki.

Budynek Kaflarni i Papierni w Machorach

Po upadku przemysłu żelaznego w Machorach ówczesny właściciel miejscowości, warszawski bankier i przedsiębiorca Ludwik Bayer wybudował w 1898 r. fabrykę kafli i tektury. Produkowane tam kafle charakteryzowały się oryginalnym zdobnictwem przedstawiającym sceny rodzajowe, motywy kwiatowe itp. Cieszyły się znaczną popularnością w Cesarstwie Rosyjskim, można je znaleźć na dworcach Kolei Transsyberyjskiej. Obecnie własność prywatna.

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu – Muzeum Techniki

Historia przemysłu w Maleńcu rozpoczyna się wraz z przejęciem okolicznych dóbr przez kasztelana łukowskiego, Jacka Jezierskiego pod koniec XVIII w. Zbudowane przez niego zakłady były jednymi z najnowocześniejszych przedsięwzięć tego typu w ówczesnej Rzeczypospolitej. W 1787 wizytował je sam król Stanisław August Poniatowski. Wielokrotnie modernizowany zakład w Maleńcu funkcjonował aż do 1967 roku. Unikat na skalę europejską. Muzeum dba o bogatą ofertę kulturalną – organizuje wystawy sztuki, plenery malarskie, spotkania z twórcami, uczestniczy w „Nocy Muzeów”. Warto zobaczyć pełną linię technologiczną, w tym koło wodne zwane „Szaleńcem”.

Rezerwat „Piekiełko Szkuckie”

Położony w pobliżu miejscowości Szkucin, o pow. 2,5 ha, obejmuje grupę skał – zlepieńców dolnojurajskich (czyli skał osadowych pochodzących z czasów dinozaurów) wraz z lasem mieszanym z pomnikowymi sosnami  i dębami. Charakterystyczna struktura – twardsze otoczaki otoczone są piaszczystą, podatną na erozję,  spoiną.  Wpływ wody i temperatury uwidacznia się w kształcie skałek.

Dąb Starzyk

Pomnik przyrody. Okazałe drzewo, o obwodzie pnia wynoszącym prawie 6 m, rosnące nad stawami hodowlanymi w kompleksie leśnym między Młotkowicami, Lipą a Wyszyną Rudzką. Urokliwa okolica, pełna leśnych dróżek, stanowi świetne miejsce wypoczynku i aktywności fizycznej. Zainteresuje także miłośników ptaków.